Bomba imitáció készítése
- Részletek
- Kategória: Kiegészítők
- Megjelent: 2014. Április 28
- Írta: zsenipocok
- Találatok: 15932
Airsoft világába szerencsére egyre több olyan szerkezet lopja meg magát, amely érdekessé, izgalmassá teszi a játékot. Az alábbi írásban egy ilyen szerkezetet szeretnék bemutatni, valamint pár hasznos információval ellátnia Tisztelt Olvasót!
A cikk megpróbálja úgy bemutatni az építést kezdetektől a végéig, hogy aki kedved kap hozzá (akár amatőr szinten is) meg tudja építeni, legyen egy kis sikerélménye.
Az eredeti ötlet nem az enyém volt, hanem az alábbi oldalon volt megtalálható: http://mikrokontrolery.blogspot.hu
Amit mellékelek képet, egy-kettő esetben a szerző eredeti képei, valamint kiegészítem az én általam készített képekkel. Ha változtatás történt az eredeti cikkhez képest, akkor ott jelzem!
Az óra egy egyszerű kinézető óra, amelyet a panel-ból (nyák) kapott kettő oldalt rögzítő füleket. Kicsit érdekesebb így a kinézete. Az óra magát egy Atmega8 I vezérli, valamint helyett kapott benne egy RTC DS1307, 74HC164 shift regiszter és egy DS1820 hőmérő is. Az óra funkciói az óra kijelzés, stopper, visszaszámlálás és a hőmérsékletkijelzés.
Alábbi kép a szerző eredeti kapcsolási rajza: (nem javaslom ez alapján a megépítést)
Jól látható az Atmega8 köré épült alap felépítést a kondenzátor és az ellenállás bekötést. A szerző megemlíti, hogy az óra pontos működéséhez külső RTC órajelet vett alapul, amit jó ötletnek tartok.
A kijelzést 3x2 7 szegmenses közös anódos LED kijelző biztosítja, amelyet a 74HC164 léptető regiszter vezérel. A kapcsolásból jól látható, hogy helyet kapott egy 7805 feszültség stabilizátor. Megjegyzem, hogy nehogy valakinek eszébe jusson a kisértékű 7805-t beépíteni, főleg hűtés nélkül! Javaslom a 7805 1.5A változat beépítését, hűtőbordával. Miért? Ha valaki véletlenül nagyobb feszültséget kapcsolat az áramkörre, akkor a kis értékű 7805 rövid időn belül megadja magát, ezzel tönkretéve az egész kapcsolást. Hűtésre azért van szükség, ha még is valaki a nagyobb értékűre rákapcsol pl. 12V-t, akkor huzamosabb ideig el tudja viselni, működőképes tudjon maradni. Én azt javaslom, hogy eleve a tápellátása 5V legyen. Én 4.5V-ról hajtom és tökéletesen működik!
Lássuk a szerző eredeti paneltervét:
Jó szemű szakemberek egyből látják, hogy nem kevés átkötés található ezen a kapcsoláson! Azonnal még ne kezdjünk neki az építésnek, olvassuk végig ezt a leírást!
A NYÁK egyoldalas kivitelezésű, furatos. Elkészítése több módon is kivitelezhető. Készülhet, az un, fotó eljárással, de véleményem szerint felesleges. Készülhet vasalásos technikával is. Ez is jó, de macerás. Én a laminálásos módszert választottam, ami gyors, pontos és szép eredmény ad a munka elvégeztével.
Aki bővebb ismeretet szeretne megtudni a NYÁK elkészítéséről, az nagyon sok hasznos információt talál az interneten magyar vagy akár idegen nyelven is!
Az alábbi képek a szerző képei az elkészített óráról:
Programról pár szó röviden! A szerző a programot C++ fejlesztőkörnyezetben készítette. A kód jól olvasható és könnyen módosítható mindenkinek a kedve szerint. Az ATmega8 rendelkezik egy un. 8MHz belső órajellel. Az égetésnél mindenképpen figyelembe kell venni a FUSE bittek beállítását, különben helytelenül írjuk meg az IC, sőt, akár ki is zárhatjuk magunkat a mikrovezérlőből.
A FUSE bittek beállítása:
LOW: E4
HIGH: D9
Külön a programról nem szeretnék bővebb ismertetőt készíteni, aki ért a programozáshoz, az könnyen áttekinti ezt a pár programsort.
Az óra fő funkciói:
Óra |
Stopperóra |
Visszaszámlálás |
Settings (speciális mód) |
|
Gomb 1 |
Dátum |
Start / Szünet |
Start / Szünet |
Adjunk hozzá egyet |
Gomb 2 |
Hőmérő |
Visszaállítás |
Visszaállítás |
Vonjuk ki egyet |
Gomb 3 |
Riasztás ON / OFF és előnézeti |
Tart |
Idő beállítása |
Következő érték |
Gomb 4 |
A következő mód |
A következő mód |
A következő mód |
Mentés és kilépés |
Ha eddig megvagyunk és senki nem kezdte el ez alapján a megépítést, akkor majdnem működik is!
Eszközöltem pár módosítást a kapcsolási rajzon, mivel pár apró hibát tartalmaz.
Az első ami szembeötlő, hogy a szegmensek vezérlése nincs ellenállással szabályozva, ezért így szinte nem is működhetne. A NYÁK rajzon az általam módosított helyekre SMD1206 és SMD8603 560 Ω ellenállások kerültek beépítésre a szegmensek vezérlése érdekében. Továbbá a 4 db piros ledet vezérlő 220Ω ellenállások nagyon kevésnek bizonyultak, még kis feszültségnél is, ezért ezeket is ki kell cserélni 560Ω ellenállásokra. Ha ezt beépítjük, akkor az órának működnie kell! Továbbá én nem látom értelmét az ISP csatlakozó és a hozzátartozó átkötések beépítésének. Ha az AVR-t módosítani vagy programozni kell, akkor egy mozdulattal úgy is ki lehet venni az aljzatból!
Nézzük az általam átrajzol paneltervet:
AZ R1 és R2 ellenállás 560Ω lettek cserélve, valamint a jól látható SMD ellenállások 4 db 1206 560Ω és 4 db 8603 560Ω került beépítésre. Az ISP csatlakozót és a hozzátartozó átkötéseket kivettem.
Beültetési rajz:
Furatok:
Átkötések:
Egyben az egész:
Itt majdnem véget is érne a cikk, ha nem jönne maga a bomba kialakításáról pár észrevétel, trükk!
A bomba rudakat minden boltban kapható alufólia papírhengerből készítettem. Külsejét piros szigetelőszalaggal csavartam körbe. A kettő végét lezártam, majd kézműves boltban kapható FORMI hőre keményedő gyurmát használtam. A gyurma leírása alapján nem éppen kivitelezhető a végső stádium elérése, ezért én a gyurma kialakítása, majd behelyezése után forrólevegős forrasztóval 200C-on 3 percig melegítettem. Keményedés után szilárd, masszív állapot érhető el. Én 2x130g 280Ft/db egységáron vásároltam.
Úgy gondoltam külső tápellátást biztosítok az órának, ezért az egyik csőbe egy PCG2.1 tápegységaljzatot építettem be, amelynek a kivezetését az órába kötöttem. Az óra többi rúd eleméhez CAT3 vezeték szétbontott szálait használtam fel, de itt tetszés szerint lehet választani, alakítani mindenkinek az ízlése szerint. Az óra rudak összekötésére a kereskedelmi forgalomba használatos ALU FIXBAND ragasztószalagot használtam.
Utánépítés megkönnyítése érdekében mellékelem a hestore.hu bevásárló kosarat, amely beimportálása után a vásárlást megkönnyítem az alkatrészek beszerzése érdekében.
A kijelzőket a HQ elektronikában vásároltam: http://www.hqelektronika.hu/product/da08_11srwa
Nyomógombokat szintén itt vásároltam: http://www.hqelektronika.hu/product/sw10120_160
Az órához készítettem egy dobozt, amihez a faanyagot szintén a kézműves boltban vásároltam 180Ft-os darabáron, amelyhez egy kis plexit vágtam, hogy védje az óra LED kijelzőjét.
Végezetül nálam így néz ki:
Szükséges fájlok:
Szerző eredeti forrásanyagai változtatás nélkül:
HEX-be lefordított program, valamint a forrásfájlok
Kiegészítésem:
Jó utánépítést és sok sikert kívánok hozzá!